Az Arany és a Gazdasági Válság
Nyugat-európában és a világ többi részén rengeteg pénzt pumpáltak a gazdaságba a válság hatásainak enyhítésére.
Ezeknek, az összegeknek a fedezete hiányzik, sőt a rengeteg bepumpált pénz növeli az inflációt is, ami tovább rontja a helyzetet.
A gazdasági válság egyik legnagyobb rombolása abban nyilvánul(t) meg, hogy a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom alapjaiban megingott.
Egyes országok pénzei értéküket vesztették, a befektetések – megtakarítások értéke is jelentősen csökkent, a hitelek drágulása is annak köszönhető, hogy a bankok nehezebben tudnak pénzforráshoz jutni.
Ma már nincs a bankokban elég arany fedezet sem, ezért a bankok megkezdték a felvásárlást.
Hamarosan újabb hullámvölgy jön a pénz fedezetének hiánya és ennek következménye, az infláció miatt is, ezért egyre többen térnek vissza a legrégebbik nemes fizetőeszközhöz, az aranyhoz.
Ezért nyugaton már a magánemberek is elkezdték felvásárolni a megfelelő minőségű, biztonságosan értékesíthető aranyat.
Az aranyban eszközölt befektetések – megtakarítások még gazdasági válság esetén is őrzik értéküket.
Az arany árát befolyásoló tényezők összegezve
Fő tényező:
· Infláció
· Gazdasági válság
· Betéti kamatokat meghaladó infláció
Ha ez közül valamelyik bekövetkezik, egy adott pénzben tartott érték csak veszít az értékéből ilyenkor a pénz elértéktelenedése is hatással, van az arany árára.
Az arany viszont nagy biztonságot ad, sokan választják értékeik megőrzésére abban az esetben, ha a fent említett tényezők bekövetkeznek, mivel értéke sosem lesz nulla – hisz az arany olyan befektetési forma, mely sosem veszti el teljesen az értékét.
Természetesen árfolyama eshet, de nulla sosem lesz.
Melléktényezők:
· Gazdasági, ipari, egészségügyi felhasználás
· Véges nyersanyag
· Aranyfelvásárlás
Mivel az aranyat az élet sok területen használják, ezért a kereslet nem szűnik meg iránta, azonban sajnálatos tény hogy, a világ aranykészletének jelentős részét már kibányászták az előjelzések alapján kb.20-30 évre elegendő kibányászandó arany, van még a föld mélyén.
Napjainkban a nagy kereslet és az arany mennyisége, ami egyre kevesebb nagymértékben emelheti az árát, hisz egyes országok (pl. Kína) aranyba fekteti pénzét, így felvásárolja a világ aranykészleteit.