1. Gazdasági biztonság
Az arany egy olyan különleges befektetési instrumentum, ami nem valakivel szembeni követelést testesít meg, így értékét nem a kötelezett személy teljesítménye, helyzete határozza meg. Közvetlenül egyik ország gazdasága, egyik pénznem inflálódása sem befolyásolja. Az arany értéke hosszú távon vásárlóerejében rejlik, és ezért alkalmas a jegybanki tartalék szerepének betöltésére.
2. Fizikai biztonság
A külföldi értékpapírban tartott tartalékok sebezhetők, legrosszabb esetben a teljes vagyon befagyasztásának is ki vannak téve. Az arany kevésbé rejt ilyen típusú kockázatot. Amikor kell, rendelkezésre áll, biztosítja a teljes likviditást.
3. Váratlan nehézségek
Az arany likvid és egyetemesen elfogadott fizetőeszköz, amennyiben egy vészhelyzetben lévő országnak likvid forrásra van szüksége. Kölcsön esetén fedezetként is szolgálhat.
4. Bizalom
A társadalom bizalmát növeli, ha tudja, hogy kormánya aranyat tart. Néhány ország így
fejezi ki a hazai valuta egyértelmű támogatását. A hitelminosítő ügynökségek is pozitívként értékelik, ha egy ország tartalékportfoliójában arany is van.
5. Profit
Az arany-hitelpiac és az arany kereskedelme is profitot generál. Az arany tartásával keletkeznek alternatív költségek, de egyéb előnyei kompenzálják az ilyen költségeket.
Az arany és a pénzügyi termékek, mint például a részvények hozama közötti pozitív korreláció hiánya teljesen közismert tény.
A pénzügyi eszközök hozamai korrelálnak a makrogazdasági változókkal, azonban az arany hozamának nincs statisztikailag szignifikánsnak mondható kapcsolata a GDPvel, az inflációval, és a kamatlábakkal.
A makroökonómiai tényezők változása sokkal erősebb hatást gyakorol más áru jellegű termékre, mint az aranyra.
Amíg az arany hozama nem, vagy minimális mértékben korrelál a részvény-, illetve kötvényindexek hozamával, más áru esetében szignifikáns kapcsolat mutatható ki.
A '80-as és '90-es években az arany árfolyama kisebb megszakításokkal, de összességében csökkenő tendenciát mutatott, míg ezen időszakban az amerikai részvényeket tükröző index egyre emelkedett. A folyamat az ezredforduló táján csúcsosodott ki, amikor az arany árfolyama történelmi mélypontra süllyedt.
Az arany árfolyama napjainkban a keresletnek és a kínálatnak megfelelően szabadon mozog.